Найвищий пам’ятник міста

Офіційно вважається, що у Франківську є три пам’ятники Каменяреві. Найбільший з них стоїть на площі перед готелем «Надія», менше погруддя розташоване у затишному скверику на вулиці Франка, і ще один бюст нещодавно відкрили в Опришівцях.

Між тим є четвертий пам’ятний знак Івану Яковичу, про який мало хто знає, хоча він і знаходиться у самому центрі. Чому? Тому що висить дуже високо, а голову перехожі задирають вкрай рідко. Йдеться про кам’яницю на площі Ринок, 1, де міститься ТЦ «Галерея-Н», також відомий в народі як «Будинок Бойка». На рівні п’ятого поверху наріжний фасад прикрашає барельєф у вигляді скульптурної групи. Вусатий чоловік і жінка у старовинній сукні тягнуть один до одного руки. Вони символізують Івана Франка та Юзефу Дзвонковську, а також їх нездійснене кохання. Якщо про стосунки Каменяра і його «другу любов» багато написано, то історія виникнення оригінального пам’ятника мало кому відома.

У 2007 році завершувалось будівництво «Галереї-Н». Власник комплексу Мирослав Бойко  хотів, аби споруда нагадувала сецесійні будинки Станиславова, густо прикрашені ліпниною. Він звернувся до скульптора Володимира Довбенюка, якому замовив ліпнину, але обов’язково з українською тематикою.

До виконання чергового замовлення скульптор поставився творче. Він розробив три варіанти ескізів. Крім зазначених Франка і Дзвонковської були ще легендарний ватажок карпатських опришків Олекса Довбуш із фатальною Дзвінкою, а також символи Галичини лев і галка. Замовник зупинився на Івані Яковичі.

З французької барельєф (bas-relief) перекладається як «низький рельєф». Це різновид скульптури, в котрому об’ємне зображення виступає над площиною фону не більш ніж на половину власного об’єму.

Якщо уважно придивитися, то можна помітити, що Юзефа зображена на тлі гілок калини, а Франко оточений жолудями та дубовим листям. Це алегорія на чоловіче і жіноче начало, яка виражена українськими рослинними символами. Трохи нижче, на кронштейнах балкону, розміщені чотири галки. Вони також не випадкові, адже дали назву нашому краю та присутні на гербі міста.

У підсумку вийшло досить не погано. Можна сміливо констатувати, що барельєф є найвищою меморіальною дошкою Івано-Франківська, а також єдиним пам’ятником Каменяреві на Україні, де він зображений у жіночій компанії.