Визначні пам'ятки Івано-Франківська

Визначні пам'ятки Івано-Франківська

Місто Івано-Франківськ – це значний промисловий та культурний центр на Прикарпатті. Розташоване місто між двома річками – Бистрицею Надвірнянською і Бистрицею Солотвинською. Історія Івано-Франківська багата подіями, які і сформували сучасний неповторний вигляд міста.

В Івано-Франківську проводяться різноманітні фестивалі, як міжнародні, так і всеукраїнські, багато з яких вже стали традиційними.

Широка мережа закладів культури дає мешканцям та гостям Івано-Франківська нові можливості долучитись до невичерпних джерел духовності, культури та мистецтва.

Заклади культури міста різноманітні: музеї та галереї, бібліотеки, школи естетичного виховання, кінотеатри, нічні клуби, муніципальний центр дозвілля, центр сучасного мистецтва, обласна філармонія, театр фольклору, музично-драматичний театр, театр ляльок, спортивно-розважальні комплекси. Гості міста, відвідуючи ці заклади культури, мають прекрасну можливість відчути частинку душі івано-франківців.

Замовляйте екскурсію по казковому історичному Івано-Франківську за тел. (050) 434-09-58 

Ратуша (Івано-Франківський краєзнавчий музей)

Це найдавніша споруда Івано-Франківська. В її історії можна виділити чотири періоди:
•    1.1 Перша ратуша (1672—1677). Ратуша використовувалася для засідань місцевої ради та суду. З її вежі контролювали спалахи пожеж, а також вели спостереження за переміщенням турецьких і татарських загонів під час турецько-польської війни. В 1677 році ратушу розібрали через низьку надійність, за іншими джерелами через невдоволеність засновника міста Андрія Потоцького її архітектурою.

•    1.2 Друга ратуша (1695—1868). В 1695 році на замовлення власника міста Йосипа Потоцького було зведено нову ратушу. Вона мала дев'ять поверхів та була хрестоподібною у плануванні. На ратуші був годинник, який кожних п'ятнадцять хвилин відбивав час за допомогою дзвонів. Над годинником була обладнана кімната для вартових, які при виявленні небезпеки (пожежа, напад ворога) трубили в сурми. На першому поверсі розташовувалися крамниці, їх було аж 24. В підвалі ратуші була в'язниця, де тримали злочинців та опришків.

•    1.3 Третя ратуша (1871—1915). В 1868 році в місті сталася Мармулядова пожежа. Тоді вигоріло чверть міста, а від ратуші залишився лише залізний скелет. В 1871 році було збудовано нову ратушу, яка мала вигляд двоповерхового будинку з високою вежею. До п'ятого поверху вона була облицьована білим мармуром, а зал засідань міської ради був прикрашений написами про історичні події Івано-Франківська.

•    1.4 Четверта ратуша (1935 — донині). Під час Першої світової війни ратушу сильно пошкодила австрійська артилерія. Будинок перебував в аварійному стані. Через економічну кризу 20-х років у міської влади не було змоги провести реконструкцію. Лише в 1929 році розпочалися будівельні роботи, які тривали до 1935 року. За часів гітлерівської окупації німці вирішили знищити ратушу, але змогли лише підірвати північно-західне крило. В 1959 році в приміщенні Ратуші відкрився Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Фонди музею налічують понад 110 тисяч одиниць, серед яких ікони, зброя, живопис, графіка, археологічні предмети.

Адреса: 76018 м. Івано-Франківськ,
вул. Галицька, 4а
тел.. (0342) 75-23-44, 2-21-22
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Музей працює щодня, крім понеділка, з 10.00 до 17.30
(Каса працює до 17.00), без перерви на обід.

Мешканці та гості Івано-Франківська мають можливість насолодитись виглядом міста зверху. Оглядовий майданчик розташований на вежі під куполом на висоті 33,3 метра. Щоб піднятися на вежу Вам необхідно буде здолати 166 сходинок.Так що запасайтесь енергією і витримкою. Але результат того вартий!

Графік роботи:

Вівторок – неділя з 10.00 до 20.00 (останній підйом – 19.30)

Обід: 12.45-13.30

Вихідний: Понеділок

Вартість: 20 грн

 

Галицька Брама

У XVII столітті до Станіславова можна було потрапити через дві брами - Тисменицьку і Галицьку, а про таємні  підземелля міста ходили легенди. Місто Станіслава Потоцького славилося цими містичними підземеллями, які служили не тільки схованкою, а й можливістю швидко втекти в разі нападу ворога. Саме тут, біля Ратуші, і було знайдено великий підземний коридор, де за розмірами міг проїхати вершник. Вхід був вимощений каменем.

Брама відтворена відомим митцем і ковалем Прикарпаття Сергієм Полуботьком. Назву брами не змінили - Галицька, оригінал якої  знаходився  за 50 метрів від  торгового центру “Галерея-Н”. Її фундаменти віднайшли на початку 2000-х років. Оновлена брама є спадкоємицею давньої фортечної споруди. Автентичного вигляду кованому шедевру додає портал, вимуруваний зі старовинної станіславівської цегли кінця XIX століття.

Посередині брами, як і в давнину, красується рельєфна голова лева. Золотий лев був державним гербом галицьких князів, його зображення прикрашало бойові знамена і щити військової дружини. Галичани вірили, що лев символізує мужність та благородство, достаток та щастя.

 Про магічні властивості золотого лева на брамі вже ходять легенди. У центрі міста є багато крамничок. Працівниця однієї з них, якось зранку, жартома потерла левові носа і загадала бажання. Цей день став для неї дуже вдалим і на роботі, і в особистому житті. Наступного разу неймовірна історія повторилась! Її радості не було меж. Тепер цікавить лише одне - який радіус дії лева із Галицької Брами? Місцеві жителі вірять, якщо потерти цього лева і загадати бажання, воно обов'язково здійсниться.

пл. Ринок, 1 (ТЦ "Галерея "Н")

Найбільша вітражна гуцульська тарілка-панно

Найбільша в Україні вітражна гуцульська тарілка-панно. Подана до Книги рекордів Гіннеса.2500 елементів  композиційно поєднані в стародавньому гуцульському орнаменті. Древні знаки Сонця, Землі, Всесвіту, Роду символізують гармонію і єдність, досконалість Природи та безперервність буття. Сакральний геометричній орнамент є оберегом та кодом нашого народу.

Адреса: вул. Незалежності,40
Ресторан "Надія" (зал Національний)

Парафіяльний костел та дзвіниця (Художній музей) 1672-1703 рр.

Це одна з найдавніших пам'яток архітектури Івано-Франківська.
Зведення храму почалося в 1672 році. Проект був розроблений французькими архітекторами Франсуа Корассіні та Кароля Беное. Будівництво храму було завершено в 1703 році.

В 1892 році відбувся ремонт і реставрація костелу. При костелі почала працювати музична школа; над головним входом в 1900 році був встановлений орган, який був втрачений в післявоєнний час.

В 1962 році радянська влада закрила костел. В 1965 році будівлю передали під геологічний музей Інституту нафти і газу.

В 1980 році після ремонту в приміщенні костелу був відкритий Художній музей.

Фонди музею налічують понад дванадцять тисяч творів, серед яких пам’ятки іконопису й барокової скульптури, роботи польських, німецьких, австрійських й італійських майстрів ХVIII-ХХ століть, твори українських художників другої половини ХХ століття.

Адреса:
майдан Шептицького, 8
тел. (03422) 4-40-38, факс (0342) 51-13-68
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідний день – понеділок.
Години роботи: з 10:00 до 17:00 год.

Вартість вхідних квитків:

Дорослий — 10 грн.
Дитячий — 3 грн.

Катедральний собор Святого Воскресіння

Збудований у стилі австро-баварської барокової школи в 1729 році. Наприкінці 19 століття відомі українські художники Манастирський А.І. і Сосенко М.Д. виконали настінний розпис в будівлі.

Сьогодні це головний (катедральний) собор Івано-Франківської єпархії української греко-католицької церкви.

Адреса:
майдан Шептицького, 22

тел.\факс: (0342) 55-29-31, 50-25-47

 

Ринкова площа

Центральна площа Івано-Франківська. Площа має форму, що наближається до прямокутника. В давні часи площі будували прямокутними або квадратними, від якого променями розходилися вулиці.

Нумерація будинків велася від одного з кутів площі. Номером першим завжди була Ратуша.

Сьогодні площа Ринок є одним з культурних центрів Івано-Франківська. Тут відбувається багато концертів, фестивалів, виставок та конкурсів.

 

“Стометрівка”

Це пішохідна частина вулиці Незалежності. Улюблене місце відпочинку мешканців міста. На “стометрівці” знаходяться книгарні, ресторани, піцерії та магазини. Досить часто виступають вуличні музиканти та артисти.

Назва “стометрівка” досить умовна, тому що справжня довжина “сотки” – 450 метрів.

Адреса:
вулиця Незалежності

 

Парк культури та відпочинку ім. Тараса Шевченка

В давні часи на місці парку знаходився дубовий гай, який був залишком Чорного лісу. Власники міста Потоцькі часто влаштовували полювання там на диких звірів.

В 19 столітті ці землі були перетворені на поля і пасовиська.

В 1895 році міською владою було прийнято рішення про створення парку. Висаджували дерева за англійським пейзажним стилем.

В 1948 році площа парку збільшилася на 28 гектарів внаслідок приєднання колишнього приватного парку Ромашкана.
У парку росте більше шести тисяч дерев та понад дві тисячі кущів. Є і екзотичні, як для Галичини, рослини: французьке тюльпанове дерево, японська сакура, тибетське гінкго.

Адреса:
вул. Чорновола, 126
тел./факс (0342) 53-91-22
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Замовляйте екскурсію по казковому історичному Івано-Франківську за тел. (050) 434-09-58